Senaste inläggen

Av bandystars - Fredag 2 mars 19:44

Troligen lär inte matchen Åtvidaberg - Jönköping spelas då Jönköping lägger av för säsongen står det att läsa på deras hemsida. 


Sista träningspasset genomfört
Ikväll torsdag genomfördes säsongens sista träningspass på isen för JB A-lag version 2017/18. Ett A-lag som inför säsongen stod inför stora utmaningar efter nedflyttningen från Allsvenskan Södra till Div 1 Södra. Laget har dock överraskat de flesta, inklusive sig själva, och slutar (troligen) på hedrande en tredjeplats, detta efter en synnerligen stark öppning av serien samt att man klarat flera matcher i följd med flera spelare på andra uppdrag i olika landslagströjor, eller i andra klubbtröjor.
Om säsongen - "Har varit förbaskat kul!"
På måndagkvällen efter träning samlades större delar av laget för kort analys av säsongen. Sportgruppen kämpade in i det sista för få ihop lag, tränare och stab. Nu, efter 20 (21?) spelade seriematcher så är det spontana intrycket -. "Fasen vad skoj det varit i år!". Mixen av äldre rutinerade spelare med en stor kader yngre (har något lag haft fler juniorer i serien?) har inneburit att spelare haft olika roller och laget hittade en lyckosam harmoni. Men nu är det över...Men betyget - "skoj, funkat bra, lyckat!" säger egentligend et man vill höra....
Vad händer nu?
Sportgruppen i JB har redan påbörjat lagbygget inför nästa säsong. Vi kommer redivsa hur det fortskrider kommande veckor - så håll ögonen öppna! Men lag lär det bli!

ANNONS
Av bandystars - Torsdag 1 mars 09:23

Tyvärr förlust med 4-8 i kvalpremiären. Läs VPs referat här: via facebook 

Skirö AIKs foto.
ANNONS
Av bandystars - Onsdag 28 feb 06:15

Veteran bandy och ärkerivaler på isen samsas gemensamt för att bilda ett lag 

Lagbild från förra årets veteran-dm i Åby

 

På lördag så spelar BK Bore och Stjärnan med ett gemensamt veteranlag öppna veteran-dm i Tranås. Spelprogram finns nedan.


Saxat från Från tranasbois.se och Bore hemsida 


På lördag spelas ett Öppet Veteran-DM på Swetouch Arena, det kommer vara 4 lag med. För att få kalla sig Veteran ska man var född 1983 eller tidigare. Äldsta spelaren som kommer att delta är Stefan Håkansson från BK Bore han är 69 år. Så det är rejäl spridning på åldrarna.

Spelschemat ser ut så här.

10.00

Tranås BoIS

-

Jönköping

Isvård 11.00 - 11.25

11.30

Bore/Stjärnan

-

Derby

Isvård 12.30 - 12.55

13.00

Derby

-

Jönköping

Isvård 14.00 - 14.25

14.30

Tranås BoIS

-

Bore/Stjärnan

Isvård 15.30 - 15.55

16.00

Jönköping

-

Bore/Stjärnan

Isvård 17.00 - 17.25

17.30

Tranås BoIS

-

Derby

Av bandystars - Måndag 26 feb 19:35

Serien är förvisso inte färdigspelad i skrivande stund p.g.a Åtvidaberg - Jönköping är uppskjuten kan den bli förändrad när denna match kommer att spelas

Spelarstatistik

#
Spelare
Lag
Matcher
Mål
Ass
Po
Ut
Sm
Hm
Fm
Stm
1Saimon KartashovBK Bore215115250277116
2Tobias PetterssonMålilla21449532032606
3Albin WretmanÃtvidabergs BK19447513031535
4Ivan UshakovIF Stjärnan21419502041000
5Adam NiklassonSkirö AIK21333364020616
6Maxim PyanovTjust Bandy21296351522205
7Daren RichardssonJönköping152613393017801
8Denis BagaevIF Stjärnan202524493020401
9Daniel GustavssonSkirö AIK192511362023101
10Stefan ErixonTjust Bandy13246304017700
11Valerey SavichevIF Stjärnan 19233262010409

M = Matcher, Ass = Assist, Po = Poäng Ut = Utvisningsminuter, Sm = SpelmÃ¥l, Hm = Hörnmål Fm = Frislagsmål, Stm = Straffmål

Mer statistik hittar du via denna länk 

Av bandystars - Söndag 25 feb 09:40

Se Frillesås skrev bandyhistoria på SVT 

Av bandystars - Söndag 25 feb 08:58

Fredrik ”Fidde” Johansson lägger ner karriären – meddelade lagkamraterna direkt efter sista matchen Detta skriver husorganet och Ossian Mathiasson 

 

Målilla Bandy får räkna bort en av sina mest rutinerade spelare till nästa säsong. Fredrik ”Fidde” Johansson lägger ner karriären för gott.
– Så blir det. Jag har fattat mitt beslut, säger han.

Han kom till Målilla Bandy inför säsongen 2015/2016 efter att ha spelat elitbandy i 14 säsonger, fördelat på sju med Vetlanda BK i elitserien och sju med Nässjö IF i allsvenskan. 

Det blev över 100 elitseriematcher med Vetlanda och ungefär 150 allsvenska matcher under den perioden.

"Många faktorer spelar in"

I Målilla har han spelat i tre säsonger och gjort ungefär 60 matcher. Nu väljer ”Fidde” att lägga av med bandyn helt och hållet.

– Ja, min karriär kommer läggas ner. Det är bestämt så. Det är många faktorer som spelar in, jag känner inte att jag hinner och vill vara hemma mer hos familjen. Jag har haft problem med en höft hela vintern och den har jag inte lust att rehaba för att kunna spela bandy, säger Fredrik Johansson.

Känslosamt i omklädningsrummet

Han meddelade sitt beslut i omklädningsrummet efter gårdagens förlustmatch (6–8) mot Jönköping och det blev en känslosam stund.

– För mig blev det väldigt känslosamt. Man har levt med bandyn hela livet egentligen, det är tufft när man tänker på det. Ibland tycker man att det har varit skönt att säsongen är slut. Nu är det slut för alltid. Det man kommer sakna är snacket i omklädningsrummet, säger han.

När fattade du ditt beslut?

– När serien i stort sett drog igång så kände jag att man har tappat suget men jag fullföljer alltid något som man har kommit överens om. Jag var inte beredd på hur det skulle kännas när jag berättade det för spelarna, det var tufft.

"Bättre att satsa på de unga"

I år har han spelat 20 matcher och svarat för 24 poäng (7+17) för ”Lodjuren”.

Hur vill du summera dina tre år i Målilla?

– Jag klev ner en division för att jag ville ha mer tid med familjen. Det är inte samma sak att spela division 1 som att spela elitserien eller allsvenskan. Man får sänka ambitionsnivån och det har jag gjort, jag har inte haft samma känsla som jag hade under elitkarriären. Då tycker inte jag att det är kul, då är det bättre att satsa på de unga killarna, säger han.

Skulle det bli kris i Målilla under nästa säsong så stänger han inte dörren för att hjälpa till. 

– Jag kommer inte spela i någon annan division 1-klubb än Målilla. Får de kris under säsongen så kan man vara med och göra någon match men vi får se. 

 

Ossian Mathiasson

Av bandystars - Söndag 25 feb 00:15

Månsarp fixade seriesegern nere i Åby, detta skriver Månsarp på sin hemsida och Bandystars hälsar Månsarp välkommen tillbaka 


 
 Martin Svenningsson
Av bandystars - Lördag 24 feb 20:30

Osannolikt känns det som, vem kunde tro detta första gången jag såg mina Stjärnor spöa dessa Frillesås på Sjöaren. Men det skulle visa sig att det blev Frillesås som drog det längsta strået nu några år senare är det bara att gratulera.

 

Makalöst det skall spelas elitbandy på Sjöaren kommande säsong om det finns is förstås när serien börjar och om svenska bandyförbundet godkänner arenan.

 

Snackade med bandybossen Stig Bertilsson under matchen vad han trodde, fanns det kanske visa synpunkter men dessa skulle diskuteras med klubben först innan jag fick veta något.

 

Publikrekord 1761 supporters många troligen första gången också de såg bandy av döma av reaktionerna vad som ägde rum på isen. Förhoppningsvist kommer dessa fler gånger för bandy är kul att se i verkligheten 


Fanns det riktiga bandyfanatiker också med portfölj men och utan innehåll.  Alla behövde inte någon portfölj utan det gick bra med innerfickan. 

 

Frillesås klart för bandyns elitserie efter succésäsong

Frillesås BK är som första halländska lag någonsin klart för herrarnas elitserie i bandy. Detta efter att laget besegrat Tranås hemma på Sjöarmossens isbana på lördagseftermiddagen.

Säsongen 2017/2018 blev den bästa i Frillesås historia. När laget på lördagen vann mot gästerna från Småland med siffrorna 7-4 säkrades förstaplatsen i bandyallsvenskan. Därmed erbjuds klubben en plats i bandyns finrum kommande säsong.

Seger

Tranås ledde under första halvleken men Frillesås lyckades vända i slutminuterna och tog ledningen med 2-1. Och trots att Tranås kvitterade räckte det inte hela vägen.

Ett förlösande jubel bröt ut bland både spelare och publik när slutsignalen ljöd på Sjöaremossens isbana som besöktes av en rekordpublik på lite över 1.700 personer.

”Som en kebabpizza”

SVT Nyheter Halland träffade en tagen Mattias Johansson, tränare och mittfältare, strax efter segern.

– Det här betyder så mycket och vi är många som jobbat stenhårt för att göra den här drömmen verklig.

Frillesås och Elitserien, hur smakar det?

– Det smakar som en kebabpizza med extra sås, säger Johansson.

Högsta serien

En historisk dag när Halland för första gången representeras i den högsta serien tack vare Frillesås fantastiska säsong. Av de totalt 22 spelade matcherna förlorade de enbart två.

Förutom Frillesås kvalade även Falun och Nässjö till Elitserien. NitroNora BS och Gustavsbergs IF åkte ner till division 1 medan UNIK Bandy och IFK Kungälv tvingas kvala för att stanna kvar i allsvenskan.

Jubel och kramkalas när slutsignalen ljöd. Foto: SVT

 

 


Presentation


Bandystars en supporter långbortistan som följer sina stjärnor från sin position andra sidan det småländska höglandet och ibland så möts de uppe på platån när bortamatchen är närmare en hemmamatch.

Fråga mig

5 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
           
1
2 3 4 5 6 7 8
9
10 11
12
13 14 15
16 17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< April 2018
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ bandystars med Blogkeen
Följ bandystars med Bloglovin'

Bandy länkar


Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se