Inlägg publicerade under kategorin Statistik

Av bandystars - 28 februari 2017 05:15

Trevlig läsning 2 Stjärnor i topp 5 av spelarstatistiken Anton Rychagov två och Ivan Ushakov femma.
 Hur gick det då för övriga och alla de andra spelarna i div 1 södra se statistiken  

Spelarstatistik

#
Spelare
Lag
M
Mål
Ass
Po
Ut
Sm
Hm
Fm
Stm
1Filip FranssonÅby/Tjureda IF184021611029812
2Anton RychagovIF Stjärnan18299383027200
3Daniel GustavssonSkirö AIK18279363020115
4Maxim PyanovTjust Bandy15265317020411
5Ivan UshakovIF Stjärnan16268341021212
ANNONS
Av bandystars - 27 februari 2017 20:01

Dags att börja summera säsongen och vi börjar med Målstatistik noterar Bandystars med anledning av en match i Ryssland blev det 20 självmål i div 1 södra inga självmål under hela säsongen. Läs nedan och se på SVT  

Målstatistik

#
Lag
S
H
M
SM
HM
FM
StM
SjM
H%
S%
SM%
1BK Bore2112877551021008%48%71%
2BoIS BK7152736460304%43%88%
3IF Stjärnan151319775123709%47%77%
4Malmbäcks IF91349780111508%56%82%
5Målilla GoIF Bandy3155806990206%67%86%
6Månsarps IF710759421124010%57%71%
7Skirö AIK91561119481805%89%85%
8Tjust Bandy715890671616010%86%74%
9Åby/Tjureda IF51761451211932011%40%83%
S=Straffar, H=Hörnor, M=Mål, SM=Spelmål, HM=Hörnmål, FM=Frislagsmål, StM=Straffmål, SjM=Självmål, H%=Hörnprocent, S%=Straffprocent, SM%=Spelmålsprocent

En självmålsorgie skakar rysk toppbandy. Inte mindre än 20 stycken sista 20 minuterna. På måndagen beslutades att spelas om på neutral mark. Klubbarna riskerar även hårda påföljder.

Med 20 minuter kvar att spela mellan välmeriterade Vodnik och Bajkal Energy i den högsta ryska bandyserien under söndagen stod det 0-0.

När matchen blåsts av hade Bajkal vunnit med 11-9 efter att lagen öst in självmål - alla målen var självmål.

– Båda lagen kan räkna med hårda påföljder, säger ryska bandyförbundets ordförande Boris Skrynnik till Tass.

Vodnik började lägga in självmål för att få lättare lag i slutspelet och efter ett tag hängde Bajkal på "för att ha lite roligt", säger Skrynnik ilsket.

Om Vodnik vunnit hade man fått den regerande mästaren direkt i slutspelet.

Efter fyra raka VM-titlar förlorade Ryssland VM-finalen mot Sverige i Sandviken för tre veckor sedan.

Spelas om på neutral mark

Det ryska bandyförbundet beslutade direkt på måndagen att resultatet inte skulle räknas, och att matchen kommer spelas om. Det kommer ske på neutral mark – i Obuchovo på fredag, skriver rusbandy.ru.

Förbundet ska även hålla ett möte på tisdagen. De kommer då besluta om klubbarna straffas.

ANNONS
Av bandystars - 22 februari 2016 00:15

För den som är intresserad av statistik kommer här lite siffror om säsongens Division 1 Södra. Åby/Tjureda har sammanställt statistik på sin hemsida och av någon anledning  så toppar Åby/Tjureda flertalet med all rätt också. 

För er som är intresserad av all statistik finns den att hitta på denna länk


POÄNGLIGAN:
1: Filip Fransson, Åby/Tjureda IF: 42
2: Björn Einarsson, Åby/Tjureda IF: 35
3: Daniel Gustavsson, BK Bore: 29

BÄST POÄNGSNITT / MATCH:
1: Martin Lindqvist, Åby/Tjureda IF: 3,0
2: Filip Fransson, Åby/Tjureda IF: 3,0
3: Björn Einarsson, Åby/Tjureda IF: 2,5

SKYTTELIGAN:
1. Filip Fransson, Åby/Tjureda IF: 34
2. Daniel Gustavsson, BK Bore: 27
3. Björn Einarsson, Åby/Tjureda IF: 23

SPELMÅLSLIGAN:
1: Filip Fransson, Åby/Tjureda IF: 20
1: Daniel Gustavsson, BK Bore: 20
1: Björn Einarsson, Åby/Tjureda IF: 20
4: Victor Strand, Malmbäcks IF: 17

ASSISTLIGAN:

1:. Artur Befus, IF Stjärnan: 19
2: Fredrik Rinaldo, Åby/Tjureda IF: 18
3: Sebastian Nilsson, BK Bore: 14
3: Jonas Kjellberg, Åtvidabergs BK: 14

FRISLAGSMÅLSLIGAN:
1: Filip Fransson, Åby/Tjureda IF: 2
2: Valerey Savichev, IFStjärnan: 2

STRAFFSKYTTELIGAN:
1: Filip Fransson, Åby/Tjureda IF: 4 straffmål på 4 straffar 100%
2: Mathias Norell, Tjust IF: 7 straffmål på 8 straffar 86%
3: Daniel Gustavsson, BK Bore: 5 straffmål på 6 straffar 83%
4: Kalle Knutsson, Åtvidabergs BK: 5 straffmål på 10 straffar 50%

HÖRNMÅLSLIGAN:
1: Victor Svensson, Målilla GoIF: 8
2: Filip Fransson, Åby/Tjureda IF: 7
3: Andrey Anufrienko, IF Stjärnan: 6

BUSLIGAN:
1: Jonathan Bäckdahl, Malmbäcks IF: 85min (1 lindrigt matchstraff a 30 min, 5 x 10 min, 1 x 5min)
2: Simon Skoogh, Åtvidabergs BK: 80min (1 grovt matchstraff a 60min, 2 x 10 min)
2: Pontus Sjölund, Åby/Tjureda IF: 80min (1 grovt matchstraff a 60min, 2 x 10 min)
4: Victor Svensson, Målilla GoIF: 70 Min (7 x 10 min)
4: Jimmie Pettersson Juthe, Tjust IF: 70 min (7 x 10 min)

FAIRPLAY LIGAN:
1: BK Bore: 210 min 15 min i snitt per match
2: Åby/Tjureda IF: 240 min, 17 min i snitt per match
3: Åtvidabergs BK: 260min 19 min i snitt per match
8: IF Stjärnan: 415 min 30 min i snitt per match

MÅLSNITT:

Gjorda mål:
1: Åby/Tjureda IF: 119 på 14 matcher, 8,5 / match.

8: IF Stjärnan: 48 på 14 matcher, 3,4 / match.

Insläppta mål:
1: Åby/Tjureda IF: 28 på 14 matcher, 2 / match.

8: Tjust IF: 93 på 14 matcher, 6,6 / match.

PUBLIKLIGAN:
1: Målilla GoiF: 291 åskådare i snitt på snitt / hemmamatchn
2: Åby/Tjureda IF: 214 åskådare i snitt / hemmamatch.
3: Åtvidabergs BK: 180 åskådare i snitt / hemmamatch.

8: Månsarps IF: 36 åskådare i snitt / hemmamatch.

Medel: 140 / match

Av bandystars - 21 februari 2016 12:50

Tabell

PlacLagMatcherVinsterOavgjordaFörluster+-DiffPoäng
1Åby/Tjureda IF141310119289127
2Åtvidabergs BK14121176413525
3Målilla GoIF Bandy1490568462218
4BK Bore145276875-712
5Månsarps IF145095592-3710
6Malmbäcks IF144196388-259
7IF Stjärnan142394889-417
8Tjust Bandy1420125593-384

Av bandystars - 12 juni 2015 15:14

Daniel Gustavsson lämnar Skirö-Nävelsjö och går till Bore står det att läsa på bandyförbundet hemsida


Robin Björnholm, återuppta bandyspelandet i Boretröjan.


Christian Johansson, Nicklas Svensson, Marcus Ekström, Magnus Nilsson Simon Ekström, Kristoffer Lundgren, Patrik Lundgren har skrivit på för klubben på nytt

Av bandystars - 17 februari 2015 06:15

2 matcher kvar för våra Stjärnor och frågan kommer de att bli etta eller tvåa. För att fastställa placeringen utspelas detta i två akter där motståndaren är Öjaby.
Första akten äger rum på torsdag den 19/2 Kl. 19,30 på hemmaplan och upplösningen får vi vara med om den 22 febr Kl.14,00  på bortaplan

     

Ettorna garanterade kvalplats och de tre bästa tvåorna och dit kan vi räkna Stjärnorna alla redan som att vara ett av lagen oavsett.

Självklart sikta Stjärnorna på att bli etta och vinna de två sista matcherna och därmed säkra förstaplatsen och därmed förhoppningsvist bättre läge inför lottningen.

Geografisk lottning, men ingen etta möter tvåan från samma grundserie. Tvåorna börjar hemma. I ett av kvalmötena möts två seriesegrare, där avgör lotten vilket lag som börjar hemma. Segrarna i de fyra kvalmatcherna spelar nästkommande säsong i Allsvenskan.

Det finns nog de som kan räkna ut ev motståndarlag, kanske Bandystars är ute på djupt vatten men match mot Åtvidaberg/Derby eller Mölndal kanske är Stjärnornas vid en serier seger.
Två lag som bör undvikas när vi tittar på ettorna så finns det två som varit överlägsna i sina serier. Bl.a  Nitro/ Nora och Frillesås  har inte tappat några poäng, dessa får vi hoppas slippa möta i kvalet, de kan gärna få göra upp sins emellan i en av två ettor som möts.

Södra

Malmbäck 27

IF Stjärnan 26

Mitt

Nitro/ Nora 26

Åtvidaberg 20

Derby Linköping 19

Västra

Frillesås 30

Mölndal 23

Norra

Karlsborg 26

Nyborg 23

Östra

Spånga Djurgården 23

Helenelunds 23

WT Bandy 22

Av bandystars - 15 februari 2015 00:15

Ser bra ut och vi hänger med

Division 1 Södra 14/15

Lag MP
 
1. Malmbäck
1727
 
2. Stjärnan
1626
 
3. Tjust
1620
 
4. Målilla
1619
 
5. Bore
1616
 
6. Åby/Tjureda
1715
 
7. Öjaby
1512
 
8. Månsarp
1712
 
9. Waggeryd
1612
 
10. Fredriksberg
163
Av bandystars - 16 november 2014 18:32

Omg 2 blev lite av överraskningsresultat och jämnheten tyder på att det kan bli spänningar i kommande matcher framledes

Vem kunde tro att Waggeryd skulle plocka en pinne av Bore eller är det så att över Råslätt vilar det en förbanelse över när det gäller Oskarshamnslagen denna helg.
Öjaby nykomling gör 6 mål på Tjust som förvisso gör 9 verkar anfall vara bästa försvar som gäller.
Målrikt i Stinsen arena verkar Åby/Tjureda överraskat och Malmbäck först på tilläggstid avgjort matchen
Waggeryd – Bore 4 – 4 (1-2)

Öjaby – Tjust 6 – 9 (3-2)

Malmbäck. Åby/Tjureda 7 – 6 (3-2)

Månsarp - Stjärnan 5 - 5 (2-2)

Presentation


Bandystars en supporter långbortistan som följer sina stjärnor från sin position andra sidan det småländska höglandet och ibland så möts de uppe på platån när bortamatchen är närmare en hemmamatch.

Fråga mig

5 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10 11 12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Augusti 2018
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ bandystars med Blogkeen
Följ bandystars med Bloglovin'

Bandy länkar


Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se